Şile Doğal Ürünler Pazarı

57 köyden taptaze ürünler

Uluslararası pazar ağı Yeryüzü Pazarı’nın İstanbul’daki ilk adayı “Şile Doğal Ürünler Pazarımız” açıldı. Uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food tarafından desteklenen ve mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metodları ile üretilmiş doğal ürünlerin Uluslararası adresi olan Yeryüzü Pazarı’nın İstanbul’daki ilk adayı “Şile Doğal Ürünler Pazarımız” açıldı. İstanbul'un en geniş orman ve tarım alanına sahip olan İlçemizin 57 köyünde vatandaşlarımızın ürettiği, tamamen doğal ürünlerin yer aldığı pazar, hem tamamen doğal ve nitelikli ürünleri tezgahlara çıkaracak hem de dünyanın dört bir yanından gelecek üreticilere ev sahipliği yapacak.

Şile Doğal Ürünler Pazarı

Beslenmeyi bir sanat haline getiren ve yerel mutfakların unutulup yerine tek tip beslenme modelini getiren anlayışa karşı çıkanlar tarafından başlatılan Slow Food hareketinin İstanbul’daki ilk temeli İlçemizde atıldı. Slow Food’un iyi, temiz ve adil ilkelerine uygun ürünlerin satıldığı Pazar yerleri olarak dünyaya yayılan Yeryüzü Pazarı’nın İstanbul’daki ilk adayı olan Şile Doğal Ürünler Pazarımızı, 21 Haziran Pazar Günü yoğun katılımla açtık.

Fikir sahibi damaklar, lezzet liderleri ve ünlü gurmelerin katılımıyla şenlik havasında geçen açılışta konuşan Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu, “İstanbul’un en değerli ve verimli toprakları olan Şilemizi hak ettiği yere taşımak amacıyla attığımız adımların meyvelerini toplamaya başlıyoruz. Şile İstanbul'un en geniş orman ve tarım alanına sahip. Bu verimliliği değerlendirmek, hem köylümüze destek olmak hem ilçemizin değerine değer katmak üzere 57 köyümüzde yerel halkla bir araya geldik. Onlara projemizden, Slow Food’dan, Yeryüzü Pazarı’ndan ve hem kendileri hem de ilçemiz ekonomisine katkısından bahsettik. Onların da desteğini alarak ilerledik ve Şile Slow Food Palamut Birliği desteğiyle bugün pazarımızı açtık. Köylülerimiz ve üreticilerimiz başta olmak üzere tüm İstanbulluya hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Ulaşılabilir fiyatlarla herkes pazardan faydalanacak
Doğal ürünlere hızla geri dönüş olduğuna dikkat çeken Başkanımız, “Tüm dünyada insanlar artık doğal ve kaliteli beslenmenin önemini kavradı ve bu alanda ciddi adımlar atmaya başladı. Zincirleme bir reaksiyon başladı. Biz de Slow Food ilkeleri çerçevesinde mevsiminde, yöresel ve geleceğe dönük metodlarla tarım yapacağız. Üretimlerimizi ulaşılabilir fiyatlarla pazarımızda tüm doğal ürün sevenler, damak zevkine değer verenlerle buluşturacağız. Şile Doğal Ürünler Pazarı’mız ile İstanbul’un ilk “Yeryüzü Pazarı” olmaya aday olduk. En kısa zamanda ilk Yeryüzü Pazarı olacağız” dedi.

Şile Doğal Ürünler Pazarı

Açılış sonrası iftar sofrası yerel tatlarla şenlendi
“Şile Doğal Ürünler Pazarı” Belediye Başkanımız Can Tabakoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul Protokolü, Türkiye Slow Food Birlikleri ve Mutfak Dostları Derneği gibi kuruluşların temsilcilerinin katıldığı açılışta davetliler ve halk pazarı gezdi. Açılışın ardından üreticiler, tüketiciler, çiftçiler, balıkçılar, şefler, akademisyenler ve tüm yerel halkın katılımıyla kalabalık bir “Yeryüzü Sofrası İftar Yemeği” gerçekleştirdik. Şile yerel lezzetleriyle bezenmiş yeryüzü iftar sofrasında Şile usulü soğanlı et, bulgur pilavı, tatlı ve Osmanlı Şerbeti ikram ettik.

Şile Doğal Ürünler Pazarı

Slow Food Nedir?
Uluslararası ve halk destekli bir örgütlenme olan Slow Food, fast food ve hızlı yaşamın yükselişine, yerel ve geleneksel gıdanın yok oluşuna bir tepki olarak doğmuştur. İnsanların yedikleri gıdanın tadı, nereden geldiği ve gıda seçimlerinin dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında insanları bilinçlendirmek amacıyla kurulmuştur.

Beslenmeyi bir sanat haline getiren ve yerel mutfakların unutulup yerine tek tip beslenme modelini getiren anlayışa karşı çıkan insanlar 1989 yılında Carlo Petrini tarafından başlatılan hareketin peşine düştüler. Bu Hareket ‘Slow Food‘, yani ‘Yavaş Gıda’ adıyla tanındı ve yaygınlaşarak 150 ülkeye dağıldı. Bugün Slow Food gönüllüleri 100.000 üyeye sahip yerel birliklerden oluşan bir ağ ile çalışmalarına devam etmektedir. Hızlı yaşam ve yerel mutfak geleneklerinin kaybolmasına karşı duran,  aynı zamanda bir tepki ve bilinçlendirme hareketi olan Slow Food içinde gastronominin yanı sıra ekolojik ve etik değerleri de bulundurmaktadır.

Slow Food İlkeleri
  • Geleneksel gıdaların korunmasına, yaşatılmasına destek verir.
  • Tarım ve gıda sektöründeki firmaların denetimsiz gücüne karşı durur.
  • İyi, temiz ve adil gıda üretimi ve tüketimine inanır.
  • Genetik çalışmalara karşı lobiler oluştururken, riskler hakkında da bilinçlendirme yapar.
  • Organik tarımı teşvik eder.
  • Biyo-çeşitliliği, endemik bitkileri korumak önemli hedefleri arasındadır.  Koruyucu önlem olarak ‘Tohum bankası’ oluşturur.
  • Yerel satıcıların korunmasına destek olur.
Yeryüzü Pazarı (Earth Markets) nedir?
Yeryüzü Pazarı sadece kendi ürettikleri ürünleri satan çiftçilerden oluşan uluslararası Pazar ağıdır. Bu Pazar ağında Slow Food’un iyi, temiz, adil ilkesine uygun olarak üretilmiş ürünler bulunur. Sadece mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metotları ile üretilmiş ürünler yer alır. Yeryüzü pazarında fiyatların ulaşılabilir olmasına dikkat edilir. Üretici ve tüketici doğrudan diyalog kurarak ürününün kalitesi hakkında bilgi verir ve sorumluluğunu alır. Yeryüzü Pazarı sadece satış yeri değil, tadım yerleridir. Ürün ve üreticiler uluslararası yer değiştirme imkanı sağlanmaktadır.

Şile Doğal Ürünler Pazarı
full-width

0/Yorum/Yorumlar

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Ağva'nın Sesi | Site Keşfet | Şile Ağva köyleri | Altligtüel