4. Şile Tohum Takas Şenliği (13.11.2016)

4. Şile Tohum Takas Şenliği (13.11.2016)
Tohum Takas Şenliği'nin düzenleme komitesinde Şile Belediyesi, Ekolojik Üreticiler Derneği, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Fikir Sahibi Damaklar, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Karaot Tohum Derneği var.

Şenliği düzenleyenler amaçlarını şöyle anlatıyorlar: "Her geçen yıl artan gerek kentleşme rantının etkisiyle, gerekse de düne kadar orman kaynaklarından yararlanma alışkanlıklarıyla, güzel Şile’mizin 57 köyü neredeyse tarımı unutmak üzere. Oysa sağlıklı, gerçek gıda üreterek Şile’yi tamamen, İstanbul’u ise önemli düzeyde besleyebilir. Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü TOHUM dur. İşte bu yüzden 2009 dan bu yana ege köyleri ve şehirlerinde başlatılan Tohum Takas Şenlikleri bir adım daha atıyor. Ülkemizin bir çok açıdan en önemli şehrinin köyünde İstanbullularla buluşuyor.

Müzik dinletileri, söyleşiler, ekmek yapımı, ebru sanatı, sergiler şenliğimize renk katacak. Ovacık köylüleri geleneksel yemekleri ve kendi evlerinin önlerinde açacakları köylü ürünleriyle sizleri bekliyor olacaklar, sizler için ocaklarda ekmek pişirecekler. Ve tabi ki tohumlarımızı takas edeceğiz.

Şenliğin bundan sonraki süreçte gerek Şile de, gerekse de ülkemizde yerel tohumlara sahip çıkma,koruma ve yaygınlaştırma konusunda gittikçe güçlenen toplumsal bilince katkıda bulunmasını diliyoruz."

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski