4. Şile Tohum Takas Şenliği (13.11.2016)

4. Şile Tohum Takas Şenliği (13.11.2016)
Tohum Takas Şenliği'nin düzenleme komitesinde Şile Belediyesi, Ekolojik Üreticiler Derneği, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Fikir Sahibi Damaklar, Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği, Karaot Tohum Derneği var.

Şenliği düzenleyenler amaçlarını şöyle anlatıyorlar: "Her geçen yıl artan gerek kentleşme rantının etkisiyle, gerekse de düne kadar orman kaynaklarından yararlanma alışkanlıklarıyla, güzel Şile’mizin 57 köyü neredeyse tarımı unutmak üzere. Oysa sağlıklı, gerçek gıda üreterek Şile’yi tamamen, İstanbul’u ise önemli düzeyde besleyebilir. Hepimizin bildiği gibi sağlıklı ve gerçek gıdanın başlangıcı ve özü TOHUM dur. İşte bu yüzden 2009 dan bu yana ege köyleri ve şehirlerinde başlatılan Tohum Takas Şenlikleri bir adım daha atıyor. Ülkemizin bir çok açıdan en önemli şehrinin köyünde İstanbullularla buluşuyor.

Müzik dinletileri, söyleşiler, ekmek yapımı, ebru sanatı, sergiler şenliğimize renk katacak. Ovacık köylüleri geleneksel yemekleri ve kendi evlerinin önlerinde açacakları köylü ürünleriyle sizleri bekliyor olacaklar, sizler için ocaklarda ekmek pişirecekler. Ve tabi ki tohumlarımızı takas edeceğiz.

Şenliğin bundan sonraki süreçte gerek Şile de, gerekse de ülkemizde yerel tohumlara sahip çıkma,koruma ve yaygınlaştırma konusunda gittikçe güçlenen toplumsal bilince katkıda bulunmasını diliyoruz."

0/Yorum/Yorumlar

Yorum yaparken:
1. Google (Gmail) hesabınız var ise direk yorum yazabilirsiniz.
2. Google (Gmail) hesabınız yok ise "Yorumlama biçimi" yazısının hemen yanındaki kutucuğa tıklayınız.
3. Açılan yerde "Adı/Url" tıklayarak "Adı" olan yere isminizi "Url" olan yeri ise ister boş bırakın isterseniz facebook adresinizi vb. adresler yazabilirsiniz. Ardından iste "Devam" tuşuna basarak yorumunuzu yazıp "Yayınla" tuşuna basarak sizde yorum yazabilirsiniz.
4. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
5. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
6. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın lütfen.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Soru Sor veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Daha yeni Daha eski
Ağva'nın Sesi | Şile Ağva köyleri